Vědci prokázali další léčebné účinky konopí. Může pomoci alkoholikům udržet si zdravá játra

Kontroverzní léčivka má podle vědců další blahodárné účinky. Američtí vědci totiž podle záznamů stovek tisíc pacientů zjistili, že výrazně dokáže snížit riziko onemocnění jater, které často postihuje alkoholiky. Nedávno toto zjištění publikovali v rozsáhlé vědecké studii.

Léčebné účinky rostliny konopí jsou známé již řadu let. Vědci ale nyní díky analýze množství amerických lékařských záznamů stovek tisíc pacientů objevili další zajímavý účinek této rostliny. Výrazně snižuje riziko vážných onemocnění jater, která se často vyskytují u alkoholiků.

V nedávné vědecké studii byly zveřejněny nové poznatky o pozitivních léčebných účincích konopí. Vědci využili data až 350 tisíc pacientů, kteří se v USA léčí ze závislosti na alkoholu, a zjistili, že konopí působí jako velice učiná prevence před zničením jater, které alkoholismus často provází.

Při porovnávání údajů jednotlivých pacientů výzkumníci zjistili, že 10 % alkoholiků užívajících současně marihuanu vykazovalo nižší míru onemocnění jater jakéhokoli druhu. U alkoholiků, kteří byli každodenními uživateli marihuany, byla navíc jednoznačně prokázána ještě mnohem vyšší míra prevence.

„Naše zjištění naznačuje, že marihuana může být v této oblasti opravdu velice účinným preventivním nástrojem. Pacienti pravidelně užívající marihuanu tak vykazují výrazně nižší pravděpodobnost vzniku alkoholové steatózy, cirhózy jater, nádorových onemocnění a dalších jaterních chorob,“ stálo ve vědecké práci.

Pacienti pravidelně užívající konopí tak vykazují výrazně nižší pravděpodobnost vzniku alkoholové steatózy, cirhózy jater, nádorových onemocnění a dalších jaterních chorob

Jako studie založená na výsledcích nehovoří o tom, jakým způsobem kanabidiol (CBD) snižuje riziko poškození jater. Výzkumníci se ale domnívají, že výsledky studie pravděpodobně vycházejí z protizánětlivých účinků marihuany, které mohou při pravidelném užívání působit jako silná prevence vzniku těchto nemocí.

Časté užívání marihuany má ale i přes řadu příznivých účinků i své dopady. Zejména v případě kouření se její uživatel vystavuje škodlivým látkám, které spolu s léčivou látkou inhaluje. Nová studie poslouží jako podklad pro možný další výzkum, který by mohl být počátkem procesu, na jehož konci by mohl lékař předepisovat pacientům s rizikem vzniku onemocnění jater konopí.

Nových léků není nikdy dost a farmaceutické firmy se předhánějí ve vývoji stále nových a nových léků. Experti z Asie dokonce v minulém roce zveřejnili zprávu o tom, že jsou na stopě účinnému léku proti HIV.

Zdroj: deníkplus.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno