Většina Američanů je poprvé v dějinách pro legalizaci marihuany

[singlepic id=1491 w=140 h=120 float=left]Čtvrteční výsledky průzkumu společnosti Pew Research Center potvrzují nastoupený trend ve změně vnímání konopné rostliny napříč americkou společností. Zejména díky mladším generacím dosáhla podpora legalizace poprvé v historii více než 50 %.

Od roku 2010 došlo k nárůstu o 11 %, přičemž v roce 1969 bylo pro legalizaci pouhých 12 % dospělé populace. Vysloveně proti tehdy bylo 84 % Američanů, zatímco podle posledních průzkumů toto číslo v současnosti pokleslo na nějakých 45 %.

V oficiálním prohlášení agentury Pew stojí: „Poprvé za více než 40 let obdobných průzkumů se většina Američanů vyslovila pro legalizaci užívání marihuany.“ Další nadějné a slibné statistiky ukazují, že pro legalizaci by nyní hlasovalo 65 % lidí do 33 let – oproti 26 % v roce 2008. V roce 1990 bylo pro pouhých 17 % obyvatel narozených v padesátých a šedesátých letech, zatímco dnes legalizaci podporuje 50 %. Zhruba 70 % oslovených souhlasilo s tvrzením, že vymáhání současných protimarihuanových zákonů přináší víc škod než užitku.

V současné době je rekreační užívání legální ve státech Washington a Colorado, jejichž obyvatelé pro legalizaci hlasovali loni v listopadových referendech. Léčebné konopí je povolené v devatenácti státech americké Unie a v hlavním městě Washingtonu DC.

Předseda významné pro-legalizační organizace Marijuana Majority Tom Angell uvedl, že je na čase, aby se politici probudili a začali brát v potaz změnu veřejného mínění v této otázce: „Budeme svědky toho, jak se na naši stranu přidává čím dál více politiků místo toho, aby se stavěli proti legalizačnímu proudu. Podobně jako tomu bylo v případě povolení manželství osob stejného pohlaví.“

 

Překlad: Lukáš Hurýsek

 

Zdroj: Reuters

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno