Většina poslanců souhlasí s legalizací marihuany pro nemocné

[singlepic id=873 w=100 h=80 float=left]Jsou vážně nemocní, mají bolesti, nezvládají pohyb a v léčbě jim pomáhá marihuana. Řeč je o pacientech, kteří se ocitají na hraně zákona, protože držení konopí není v Česku legální. Naděje, že jim drogu jednou předepíše lékař, existuje. Většina poslanců by totiž pro takový zákon zvedla ruku.

Na otázku „Jste pro, aby v Česku byla k mání marihuana pro některé nemocné lidi na lékařský předpis?“ odpovědělo iDNES.cz celkem 132 z dvou set poslanců: 117 je pro, pouze 10 proti a pět ve chvíli dotázání nedokázalo odpovědět. Všichni souhlas podmínili; výroba a prodej by musely fungovat pod přísným dozorem úřadů. Mnozí zmiňují lékařský předpis s modrým pruhem, na který se vydávají opiáty.

Z iniciativy tehdejšího poslance Ivana Langera se v dubnu uskutečnil ve Sněmovně seminář odborníků a politiků na téma léčebného využití marihuany. „V podstatě se ukázalo, že v základních otázkách už není příliš o čem hovořit a že nyní záleží na politicích a na vládních úřednicích, co s tím dále udělají,“ říká lékař a odborník na drogy Tomáš Zábranský z Centra adiktologie.

Aby mohla být marihuana v lékárnách, je nutná změna zákona o psychotropních látkách; ten současný léčebné využití konopí neumožňuje. Jenže z informací ministerstva zdravotnictví vyplývá, že se nic podobného zatím nechystá.

Politolog Zdeněk Zbořil má jednoduché vysvětlení. „K tématu se všichni hlásí, ale nakonec s tím nikdo nic nedělá. Takový zájem, nebo nezájem je motivován úsilím zalíbit se v předvolební době nikoli skutečným, ale spíše předpokládaným voličům. Jejich odpovědi nepovažuji za důvěryhodné,“ uvedl. Návrh zákona musí sepsat někdo z poslanců či úředník ministerstva zdravotnictví.

Podle šéfa zdravotnického výboru Sněmovny Borise Šťastného (ODS) je vize marihuany na předpis jen zastíracím manévrem. „Pokud výrobce užije látku obsahující thc (účinná látka v marihuaně – pozn. red.) do léčivého přípravku a schválí mu to úřad, není v tom problém a tak to normálně funguje, žádný zákon tomu nebrání. Ale to, co máte na mysli, je snaha o legalizaci marihuany,“ míní poslanec.

Průkopníci

Léčivé účinky marihuany jsou známy tisíce let, pro západní vědu je ale objevili Češi: byl to v roce 1950 vědec z Olomouce Zdeněk Krejčí. Dalším významným výzkumníkem je Lumír Hanuš, který už řadu let přednáší na Hebrejské univerzitě v Izraeli.

Lékař Zábranský současný stav legislativy označuje za schizofrenní. „Konopí u nás lze sice podle zákona využít k lékařskému výzkumu, ale nelze ho legálně pěstovat ani dopravit ze zahraničí, takže ho v důsledku nemůžete ani využít, ani zkoumat. To nás staví zcela mimo hlavní proud v EU i jinde, blokuje to nadějnou výzkumnou oblast a ubližuje nemocným.“

Uhlídat marihuanu pro stovky pacientů

Hlavní otázkou zůstává, jak by systém vypadal. Jednou z variant je, že výrobu a distribuci marihuany má na starost výhradně stát. Podle další možnosti pěstují konopí soukromníci, kteří získají od státu licenci. Droga pak putuje pod přísným dohledem do lékáren. „Nejvolnější“ a zřejmě nejméně schůdný systém by umožnil výrobu samotným pacientům.

Inspirací může být Izraeli, kde konopí sice lze získat, ale nelegální nakládání s ním soudy o to víc trestají. Pěstovat ho mohou pouze dvě firmy, a to v přísně kontrolovaném režimu. Veškerá úroda skončí ve státní agentuře, která zařídí další zpracování. „Zkušenosti z Izraele mohou velmi pomoci správnému organizačnímu i institucionálnímu uspořádání regulace a využívání léků s obsahem kanabinolových látek,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Podle odhadu lékařů jsou v Česku řádově stovky pacientů, kteří by možnost koupit marihuanu v lékárně využili. A i když jim droga pomáhá, jsou v konfliktu se zákonem: držení konopí je v menším množství přestupek, ve větším trestný čin.

Komu a jak pomáhá

Parkinsonova choroba: na tuto nemoc nezabírá téměř nic, marihuana ale zmírňuje svalové křeče

Chemoterapie nebo AIDS: zmírňuje nevolnost a bolesti, vrací chuť jíst

Roztroušená skleróza: tlumí třas i křeče ve svalech

Má pozitivní účinky také na pacienty s alzheimerem, zeleným zákalem, epilepsií, problémy s klouby a lupénkou.

Nemocní přitom nemusí být nutně kuřáci. Účinky marihuany jsou dokonce lepší, když je třeba rozemletá v jídle, nebo se inhaluje pomocí přístroje. Odborníci však zároveň připomínají odvrácenou tvář: droga může prohlubovat deprese u lidí, kteří jimi trpí.

Jak to chodí ve světě

Ve světě není marihuana v lékárně ničím neobvyklým. K mání je například ve čtrnácti státech USA. Nedávný průzkum dokonce ukázal, že tam stoupá počet konzumentů mezi seniory. Používání konopí se starší generací šíří spolu s tím, jak se do této kategorie zařazují příslušníci poválečného „baby boomu“, kteří dospívali v 60. letech, časech hnutí hippies (dětí květin).

V Kalifornii zavedli před dvěma roky i prodejní automaty s lékařskou marihuanou. Pacienti musí předložit předpis, nechat si sejmout otisky prstů a jsou vyfotografovaní. Teprve pak smí zařízení použít.

Nejvyšší soud v Chorvatsku loni povolil pěstování a používání drogy veteránům balkánských válek z konce minulého století. Někdejší vojáci ji užívají jako lék na válečná traumata. K dalším zemím, kde marihuana léčí oficiálně, patří například Kanada, Švýcarsko a Nizozemí.

Dva příklady: pro a proti

PRO LEGALIZACI – Adam Rykala (ČSSD)

Jsem rozhodně pro lékařské využití marihuany, neboť má prokazatelně léčivé a ulevující účinky pro lidi s nevyléčitelnou či vážnou chorobou. Kanabis pro lékařské využití nepřímo umožňují mezinárodní úmluvy. Tato myšlenka není do našeho právního řádu implementována a já osobně to považuji za chybu.

PROTI LEGALIZACI – David Vodrážka (ODS)

Možné riziko zneužití takto dostupných látek a jejich nebezpečnost pro společnost jsou natolik vysoké, že by možné výhody omezené dostupnosti mohly být zcela zastíněny. Samozřejmě však bude záležet na konkrétní legislativní úpravě a její propracovanosti s ohledem na vyvážení a maximální omezení rizik.

Pozn.: Odpovědi jsou soukromým názorem poslanců, není to oficiální postoj strany nebo sněmovního klubu.

Autor: Jakub Bartosz

Zdroj: zpravy.idnes.cz

Komentář k článku od MUDr. Tomáše Zábranského:

Logicky to má připravit inspektorát omamných a psychotropních látek, působící v rámci ministerstva zdravotnictví, který kdyby fungoval normálně / podle ducha, který by ve státní správě coby veřejné službě měl panovat, už to mají hotové. Kompetenčně to jde za nimi, protože mají zajišťovat dostupnost léčiv, jež jsou zároveň potenciálně zneužitelnými psychotropními látkami, a jde to za nimi i funkčně. Protože ale IOPL funguje tak, jak česká veřejná správa funguje obecně (tuší v tom a) práci, b) potenciálně citlivé téma c) možnost nastavení precedentu, což je vždycky velmi složité a ve státní správě vnímáno negativně „tohle se nikdy přece…“) hraje mrtvého brouka a bez příkazu „seshora“ se to neobejde.
Druhá možnost by samozřejmě byla poslanecká iniciativa, vládní návrhy ale procházejí rychleji a hladčeji – i proto, že stát si platí spoustu lidí, kteří takovou novelu mají umět za úkol sesouladit s ostatními / jinými legislativními a další mi normami ČR, EU a OSN. Takové lidi poslanci nemají.
Moc nevěřím na sílu nějakých petic, které nají spíše symbolický význam. V zastupitelské demokracii by teď bylo logickým krokem, aby každý jeden, kdo o zpřístupnění léčby konopím stojí, oslovil svého poslance s prosbou o interpelaci na ministra hegera, proč jeho úřad nekoná. Už se to osvědčilo v případě substituční léčby, a i tady bych to viděl nadějně.

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

  1. tohle je jen můj názor,,,a hned se musím ptát,,,NENÍ TO NÁHODOU POKRYTECTVÍ.?? Tvrdá droga(ALKOHOL) s ničivým dopadem na společnost(myslím tím NEJŠKODLIVĚJŠÍ droga) je legální,,,a GANJA(nebo-li konopí) ,které patří mezi LEHKÉ drogy(a je zároveň i velice účinný lék) a je několika výskumy dokázáno že je méně náviková než např…(KÁVA,ČOKOLÁDA,atd),je i v 21.století NEUSTÁLE ILEGÁLNÍ!!!!! HALÓÓÓ LIDI otevřete oči duvod je PROSTÝ,,,ALKOHOL JE PROSTĚ DOBŘE ZDANITELNÁ DROGA KTERÁ PLNÍ STÁTU KASU(nikoho ale už nezajímá jaký dopat má na lidstvo a kolik ročně “ZABIJE“ lidí),,,a KONOPÍ je naopak ZÁZRAK PŘÍRODY,ktery je VYSOCE LÉČIVÝ,LIDSTVU PROSPĚŠNY PO MNOHA STRÁNKÁCH, ale 1.)FARMACEUTICKÉ FIRMY BY PŘIŠLI O NESKUTEČNĚ VELKÉ PENÍZE protože by se každý léčil PŘÍRODNÍM KONOPÍM ze své zahrádky 2.)státní kasa by byla navíc o dost chudší,jelikož KONOPÍ by sčásti nahradilo MNOHEM ŠKODLIVÉJŠÍ A HORŠÍ (kdežto dobře ZDANITELNOU)konzumaci ALKOHOLU,,,ZAMYSLETE SE NAD TÍM POŘÁDNĚ A NEHLTEJTE POŘÁD TY POITICKÉ POLOPRAVDY atd,,, PS: říkají mi Vány,je mi 23let a jsem KONZUMENTEM KONOPÍ již překrásných 8 Roků. Musím přiznat že to jsou nejlepší a nej,,, nej,,,,, nejšťastnější roky co sem prožil. MILUJI KONOPÍ A konzumuji HO každý den a to dokonce několikrát. MUSÍM TÉŽ OZNÁMIT,že po celou dobu konzumace konopí(15-23let)se mé IQ ze 110b. nesnížilo ani o bod a nikdy sem se necítil lépe,během 8mileté konzumace konopí jsem úplné zdravý a neměl sem potřebu ani 1xnavštívit lékaře,,,KONOPÍ JE MŮJ LÉKAŘ I HNACÍ MOTOR KRERÝ MI DEMOKRATICKÝ STÁT ZAKAZUJE,,,KONOPÍ+JÁ=NAVŽDY

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno