Vhodné odrůdy na pěstování venku

Ne každá odrůda konopí se hodí do každého podnebí. V naší zeměpisné šířce je důležité pečlivě zvážit, které odrůdy sázet a které ne, protože by neměly vůbec šanci dozrát nebo by shnily.

Venkovní pěstování je u nás s přehledem nejrozšířenějším zdrojem konopí. Typické české počasí pro ně není žádnou překážkou, ba naopak. I u nás lze vypěstovat obrovité a zdravé rostliny, jen je zapotřebí volit správné geny.

Při výběru vhodných rostlin pro pěstování venku v našich klimatických podmínkách je potřeba zvážit několik hlavních faktorů. Nejvíce by vás mělo zajímat, kdy rostlina dozrává, jak dlouho kvete a jak je odolná vůči plísni. Tyto informace obvykle lze vyčíst na stránkách prodejců, ale jak se dozvíte níže, takové informace skrývají jistá úskalí, která je třeba brát v potaz.

Čas sklizně

S přehledem nejdůležitější charakteristikou odrůdy z hlediska vhodnosti na zahrádku je typická doba dozrávání. Výrobci obvykle uvádějí měsíc, méně často polovinu měsíce či přímo týden. V podstatě každá kytka dozrávající před koncem září je u nás bez problémů pěstovatelná, pokud nemá extrémní náchylnost k plísním nebo není vyloženě špatná sezóna.

Celkem dobře se u nás dají pěstovat rostliny, které dozrávají do poloviny října. Právě v druhých dvou týdnech října nejčastěji nastávají první mrazy, které nekompromisně zarazí další růst a mnohonásobně zvýší riziko plísně. První mrazy tvoří obvykle nejzazší termín, kdy lze ještě sklízet. Už v první polovině října ale typicky významně ubývá slunečních dní a rostliny spíše dozrávají, než že by rostly. Proto u takových rostlin musíme očekávat před sklizní jen zanedbatelný růst objemu květenství.

Všechno, co dozrává v listopadu či dokonce v prosinci, je v zakázané zóně. Takové odrůdy nesázejte, protože vaše práce by zbytečně přišla vniveč. Druhou polovinu října rostliny ustojí jen ve skleníku, a to ještě pouze za předpokladu, že jim během růstu budete věnovat náležitou péči.

Odolnost proti plísním

Druhým nejzásadnějším parametrem je odolnost konkrétních odrůd proti plísňovým chorobám. Při výsevu ji oceníte, protože zvyšuje šanci na přežití semenáčků do dospělosti a v květu snižuje podíl květu, který padne za oběť šedé plísni.

Bohužel není běžné, aby výrobci udávali odolnost svých odrůd nějakým měřitelným a porovnatelným způsobem. Nejlepším kritériem se tak stává osobní zkušenost a hodnocení jiných pěstitelů v podobných podmínkách. Napovědět může jinak většinou jen původ použité genetiky. Doporučuji vybírat odrůdy z výše položených oblastí (Švýcarsko, Tibet, Nepál) a z klimatických podmínek blízkých našim, tedy zejména ze Skandinávie, z Nizozemska a z Kanady.

Délka květu

Vzhledem k rozložení slunečných dnů v roce nás nezajímá jen to, kdy rostlina dozrává, ale i jak dlouho kvete. Čas květu je důležitý pro odhad, kolik světla stihne rostlina absorbovat v květu a kolik bude mít času na růst.

Skleníky

Při výběru rostliny do skleníku máme větší volnost než při pěstování pod otevřeným nebem. Skleníky umožňují sklízet u nás odrůdy dozrávající až na konci října. Díky vyšší a stabilnější teplotě, stabilnější a částečně regulovatelné vlhkosti a také díky absenci máčení květů při dešti snižuje takový skleník významně riziko plísně.

Výše zmíněné výhody ale nevyužijete, pokud rostliny na pobyt ve skleníku nepřipravíte od samého začátku. Je zapotřebí vhodně volit dobu výsevu, případně tvarovat kytky tak, aby kolem nich vždy mohl volně proudit vzduch, jinak si naopak zaděláte na ještě větší problémy. Více o pěstování ve skleníku se dočtete v seriálu Tipy a triky v magazínu Legalizace č. 24.

Osvědčené odrůdy

Všechny samonakvétací odrůdy, které v současnosti přebírají vládu na trhu s konopnými semeny, jsou do našich podmínek perfektní. Můžete si naplánovat čas květu tak, aby rostliny dostaly maximum světla, takřka eliminovat riziko plísně a sklízet měsíce před ostatními. Samonakvétačky jsou způsob, jak dostat mnoho výhod indoorového pěstování na zahrádku, takže při výběru semen vždy zvažte tuto možnost. Níže je uvedeno několik odolných a brzy dozrávajících odrůd od výrobců, kteří jsou v naší zemi nejoblíbenější.

Odrůda: Antimold Strain (AMS)
Semenná banka: Greenhouse Seeds
Čas sklizně: konec září
Doba květu: 56 dní

AMS je kříženec švýcarských horských odrůd. Všestranně odolná rostlina.

Odrůda: Auto White Widow
Semenná banka: Vision Seeds
Čas sklizně: 3 měsíce od výsevu
Doba květu: 56 dní

Auto White Widow je typickou samonakvétačkou, která nikoho neurazí.

Odrůda: Durban Poison
Semenná banka: Dutch Passion
Čas sklizně: začátek října
Doba květu: 60 dní

Durban Poison je původem ze subtropické jižní Afriky, přesto v našich podmínkách prosperuje a je mezi pěstiteli dlouhodobě oblíben.

Co tedy vybírat

Pokud se nechcete strachovat o osud vašich rostlin, dívejte se zejména na to, kdy daná odrůda dozrává, a z recenzí a informací o původu se pokuste udělat si představu o její odolnosti vůči plísním. Vyvarujte se příliš pozdě dozrávajících modelů a těch s negativní pověstí. Ve většině případů nesahejte po liniích s tropickým původem, obvykle kvetou pozdě, kvetou dlouho a nejsou pro naše podnebí dostatečně odolné.

Doba dozrávání

Doba dozrávání v různých zeměpisných šířkách se liší. Vzhledem k odlišné délce dne začínají ve vyšší zeměpisné šířce rostliny kvést později. Pokud není u popisu výslovně uvedena rovnoběžka, předpokládejte, že uvedená doba zrání je platná podle místa původu výrobce. Nizozemské semenné banky obvykle uvádějí data platná i pro nás, ale španělské či americké seedbanky obvykle operují s hodnotami vhodnými pro třicátou až čtyřicátou rovnoběžku, takže v Čechách bude dozrávání takových odrůd asi o jeden až tři týdny prodlouženo.

Odrůdy ideální pro české podnebí

  • Samonakvétací odrůdy
  • Odrůdy, které dozrávají do konce září
  • Odrůdy horského/severského původu

Méně vhodné pro české podnebí

  • Původní (landrace) odrůdy
  • Odrůdy tropického původu
  • Odrůdy, které dozrávají po půlce října

Zdroj: magazin-legalizace.cz, text: Boris Berrea

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno