Využití konopí v průmyslu

Stavebnictví

Konopí bylo oblíbeným stavebním materiálem již v historii. Má velkou stabilitu, je odolné proti roztrhání a suverénně se vypořádá s vlhkem a mokrem. Už v archaických chatrčích z hlíny byly zabudovány stonky konopí. Dnes je konopná rostlina vynikající alternativou dřeva pro stavební materiály od stavebního řeziva po překližku a dřevotřísku.

Konopná vlákna lisovaná do rohoží se využívají při zateplení jako náhrada skelné vaty, která nedráždí plíce ani pokožku. Konopné rohože obsahují minimum látek zatěžující  životní prostředí a jsou plně recyklovatelné. Zajištují zdravé klima v místnostech a neobsahují žádné bílkoviny, takže jsou současně absolutně bezpečné proti napadení škůdci a nepodléhají hnilobě.

Francouzská společnost Isochanvre si nechala patentovat stejnojmenný materiál z konopí, sloužící jako náhražka betonu. Tento materiál se vyrábí zvápněním a slisováním drti z konopných stonků; je stejně pevný jako beton, ale sedmkrát lehčí a pružnější, lépe odolává přírodním podmínkám a také lépe izoluje.  Navíc  má dobré difúzní vlastnosti umožňují optimální prostup vlhkosti.

Papírenský průmysl

Konopný papír byl poprvé vyroben ve starověké Číně před 2000 lety. Pro svou trvanlivost se konopný papír používal mnohem více než papír papyrusový. Používání dřevitého papíru se rozšířilo až v polovině devatenáctého století! Do té doby se svět spoléhal na roční úrodu lnu, konopí a bavlny.

V Evropě a severní Americe se konopný papír běžně používal až do padesátých let 20. století a jeho produkce představovala 70 – 90% světové produkce papíru vůbec. Používal se hlavně na cenné dokumenty např. ústavy, bankovky, deklarace apod. Také většina známých a hodnotných literárních děl minulosti (Guttenbergem tištěná Bible) nám byla zachována jen díky jeho trvanlivosti.

K výrobě hadrového konopného papíru se používají převážně staré konopné tkaniny, které se dříve získávaly většinou ze starých plachet a z lanoví lodí. Morbidním příkladem je jedna britská papírenská firma, která pro výrobní účely skoupila po druhé světové válce všechny zbylé uniformy vězňů z nacistických koncentračních táborů, které byly vyrobeny z konopí. V dalších letech dostupnost konopných tkanin prudce klesla z důvodu velkého rozšíření umělých vláken.

Při výrobě papíru z rostlin se používají dlouhá nebo krátká vlákna. Z dlouhých vláken se vyrábí vysoce kvalitní papír, který se používá na knihy, časopisy, bankovky a umělecké papíry. Kratší vlákna slouží k produkci spotřebních výrobků, jakými jsou například novinový, balicí či toaletní papír. K výrobě konopného papíru lze využít i pazdeří, které je vlastně odpadním produktem při zpracování konopí na vlákno.

Konopí není jediným bezstromovým zdrojem vlákna, je však jedním z nejvýhodnějších a to především pro vysoký výnos biomasy. Hektarový výnos vlákniny je u konopí 2,5x vyšší než u hektaru lesa. Nízký obsah ligninu v konopí umožňuje ekologicky přijatelnější bělení papíru bez použití silných sloučenin chlóru. Bezdřevnatá výroba papíru tak může na rozdíl od tradičních celulózek ušetřit populaci ryb v říčních tocích. Konopný papír odolává rozkladu a časem nežloutne jako papír dřevitý.

Textilní průmysl

Nejstarší doklady o pěstování a zpracování konopí pochází z neolitu a byly nalezeny v Číně. Konopí bylo první surovinou pro výrobu vlákna a následně i tkaniny – bavlna se začala používat až o mnoho set let později. Vlákno konopí se vyznačuje vysokou pevností v tahu a zároveň pružností. Konopné vlákno se výborně hodí k výrobě tkanin, které jsou vystaveny účinku povětrnostních vlivů a vody – krycí plachty, hadice, koberce, stanové dílce, provazy, lana apod. Z dlouhých pružných vláken konopí je však možné utkat také látku tenčí a přitom pevnější než z bavlny, a podobnou spíše látkám ze lnu nebo surovému hedvábí jako jsou spodní prádlo, kapesníky. Z konopných tkanin se vyrábí i obuv a vlákno je bez problémů přidáváno do směsí s dalšími tkaninami (s bavlnou, hedvábím , lnem…).

Výhodou konopí oproti bavlně je dlouhé přes 4 m, přičemž je nepoměrně pevnější (asi 8x) trvanlivější (asi 4x) než vlákno bavlny, jejíž vlákno je dlouhé pouhé 2 cm. Tkaniny z konopí mají přirozený lesk a jsou teplejší a více vstřebávající, proto jsou využívány i na výrobu ručníků, plen nebo oblečení pro kojence. Při pěstování bavlny se spotřebuje až 26% celosvětové produkce pesticidů!!!, zatím co konopí lze dobře pěstovat i v ekologickém zemědělství.

Obsah kyslíku v konopném vláknu nedovoluje tvoření anaerobních bakterií a proto potraviny zabalené do konopného vlákna zůstávají až 2x tak dlouho čerstvé. V důsledku chybějících bílkovin jsou konopná vlákna přirozeně chráněna před napadením moly! Tkaniny dodávají chladivý efekt a popáleniny na které je přiloženo 100% konopné vlákno se rychle hojí a tlumí, tiší bolesti. 100% konopné plátno zadrží 100% UV- záření, ostatní textilie tkané s běžnými surovinami jako je len, bavlna, apod.  zadrží 30-60%.

Potravinářství

Že se po staletí potraviny balily do konopného plátna, aby zůstali čerstvé již víme. Ale z konopí se dají i vyrábět potraviny. V tomto oboru se používají semena (pražená nebo nepražená) na výrobu müsli, chleba, pečiva, do omáček a salátů. Semena obsahují olej, který má lehce ořechovou chuť a je jedním z nejcennějších olejů. Je proto tak výjimečný, že má vysoký obsah kyseliny gamma-linolové.

Tato zvláštní kyselina se používá mimo jiné při léčení neurodemitis a jiných chronických chorob kůže. Olej, který se dnes používá (z rostliny Nachtkerze = noční svíce) je velmi drahý a podává se ve formě kapslí. Chutnou a výhodnou alternativou by bylo zařazení konopného oleje do jídelníčku. Pozn.: konopný olej je nyní k dostání i v kapslích, ale pozor: u gammalinolů platí – všeho i toho dobrého moc škodí. Podle druhu a místa růstu se podíl linolenové kyseliny v konopí pohybuje mezi 46-70%, tzn. mezi hodnotami oleje slunečnicového a sójového. Praktické je, že konopný olej je až do –15°C tekutý. Hodí se také k výrobě margarínu.

Kosmetika

Při výrobě kosmetiky z konopí se používá většinou za studena lisovaný konopný olej z ekologického zemědělství. Konopný olej může tvořit základ řady kosmetických produktů (masážní oleje, šampony, krémy, masti a balzámy, čistící pleťové vody a krémy, parfémy, tělová mýdla…), které patří bez nadsázky do té luxusnější kosmetické třídy.

8 důvodů proč se v kosmetice využívá konopný olej:

1. Obsahuje 73% nenasycené kyseliny gama-linolenové (olej z pšeničných klíčků obsahuje 50%). Obdobné účinky na pokožku těla a vlasy jako olej z avokáda, mandlí nebo jojoby a navíc zvyšuje příznivé účinky jiných látek.

2. Kyselina gama-linolenová se využívá jako nosná látka pro výtažky z měsíčku a heřmánku, které působí protizáněťlivě a regenerují pokožku

3. Vyživujícími vlastnostmi působí blahodárně i na vlasy.

4. Pěstí a chrání pokožku před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a před silným slunečním zářením.

5. Výborná roztíratelnost.

6. Éterické oleje z výtažků konopných květů dodávají přípravkům nezaměnitelnou vůni kvetoucího konopí.

7. Přípravky z konopí udržují pleť vláčnou a hladkou a činí vlasy pevné a lesklé.

8. Kyselina gamma-linolová /GLA/. Nenasycená esenciální mastná kyselina, která posiluje funkci hydrolipidového pláště a chrání kůži před infekcemi, vysušováním a příliš silným světelným zářením. Používá mimo jiné při léčení neurodemitis a jiných chronických chorob kůže.

Nejdůležitější ochrannou funkci pokožky tvoří její takzvaný kyselý ochranný plášť. Ten reguluje mastné a potní žlázy, drží svrchní šupinky pokožky pohromadě a takto chrání celý organizmus před vznikem či ztrátou vlhkosti. Důležitou složkou kosmetiky s obsahem konopí je esenciální mastná kyselina gamalinolenová, která podporuje na základě svých pokožce podobných vlastností, funkce ochranného pláště, chrání před infekcemi a ztrátou vlhkosti. Jelikož se olej lisuje ze semen, byl analyzován obsah THC v konopných semenech drogových a technických odrůd. Semena drogových odrůd obsahovala mnohem větší hladiny THC (35,6-124 mikrog/g) než semena technických odrůd (0-12 mikrog/g). Zjistilo se, že většina THC se vyskytuje na povrchu semen. Jádra drogových i technických konopných semen obsahovala méně než 2 resp. 0,5 mikrogramů THC na gram semen.

Z konopného oleje se mohou získávat také tensidy, látky aktivní při praní. Biologicky odbouratelné jsou mnohé tensidy, ale konopný tensid je biologicky kompatibilní a je odbourán, když jiné, také lehce odbouratelné tensidy stále ještě zatěžují vodní toky. Konopné tensidy jsou už po sedmi dnech 100% odbourány. Toto potvrdily vědecké testy nezávislých institutů. Jak přátelsky se konopný tensid chová v přírodě k buňkám a bakteriím, o to radikálněji zatočí se špínou v prádle. Díky biosíle konopného tensidu nemusí prací prostředek obsahovat žádné bělící látky a další látky zatěžující životní prostředí.

Konopí jako léčivo

Konopí účinně pomáhá od příznaků řady onemocnění. Nejen v případě vnitřního užívání, ale při lokální aplikaci v podobě tinktury nebo masti přináší úlevu a rychlé zhojení i při běžných zdravotních problémech, jakými jsou drobné oděrky, popáleniny, kousnutí hmyzu, různé plísně, sildenafil otc uk, furunkly a hnisavá ložiska, akné, výrony či zhmožděniny nebo menstruační bolesti. Zvláště dobře se osvědčuje při léčbě tzv. civilizačních nemocí a chorob spojených se stářím. Na rozdíl od mnoha klasických léků však tato přírodní medicína nemá téměř žádné závažnější škodlivé vedlejší účinky.

Více o léčebném využití konopí najdete zde.

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno