Vzbuzoval chuť pěstovat konopí, obvinila policie šéfa největšího growshopu

Policisté obvinili nejznámější tvář loňské razie proti growshopům Michala Otipku, spolumajitele největšího českého velkoobchodu s potřebami pro pěstování konopí. Společně s dalším spolumajitelem Pavlem Smolíkem je stíhán za šíření toxikomanie.

Podnikatelům policisté loni na podzim během jedné z největších protidrogových akcí zabavili zboží za miliony korun i hotovost. Půl roku nato přišlo i obvinění. Trnem v oku je policistům především prodej konopných semen doplněný o informace, jak z nich vypěstovat rostliny s vysokým obsahem THC.

„Byla na internetových stránkách výslovně prezentována jako semena konopí určená k pěstování, bylo zde doslovně uváděno, zda jsou tato semena vhodná k pěstování indoor, outdoor nebo ve sklenících, jakého jsou rostliny vzrůstu, jak dlouhý je jejich cyklus, jak vysoký je výnos v gramech na rostlinu nebo na pěstební prostor v metrech čtverečních, spolu s expresivním popisem chuti, vůně a účinků na lidský organismus,“ líčí například text obvinění, do něhož server Lidovky.cz nahlédl.

Nesmysl, reaguje Otipka

Policisté poukazují i na to, že v obchodě při zátahu našli i pomůcky k pěstování rostlin marihuany jako vzduchotechniku, osvětlovací, pěstební nebo zavlažovací techniku, filtry nebo literaturu nebo pomůcky ke kouření marihuany, které Growshop nabízel i na webových stránkách.

 

„Tímto jednáním bezpochyby vzbuzoval u zákazníků rozhodnutí návykovou látku vypěstovat a následně užít…tato činnost se dá vnímat jako systematickým jednáním provozovaná živnost s dosahem na co možná nejširší okruh potenciálních zákazníků, z čehož vyplývá společenská škodlivost tohoto jednání,“ stojí v obvinění.

Sám Otipka považuje obvinění za nesmyslné. „Stavějí ho na prodeji semen, ale já mám k dispozici prohlášení mluvčího Národní protidrogové centrály, který říká, že prodej semen není nelegální. Sama velitelka z kriminálky mi loni řekla, co můžu a co ne. Vše jsem přesně dodržel, měsíc na to ty samé věci proti mě použili jako důkaz. Mohu prodávat kuřácké i pěstební potřeby, semena, ale podle policie je nelze prodávat dohromady,“ řekl serveru Lidovky.cz. Proti obvinění podal stížnost.

Jak informoval server Lidovky.cz, po celorepublikové razii proti growshopům padly již letos v únoru první podmíněné tresty, dva obchodníci navíc přišli o zboží za statisíce. Policie zasahovala na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie odsouzeni majitelé květinářství.

 

Zdroj: lidovky.cz, text: Ondřej Golis

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno