Za devět gramů konopí vězení, šikana a psychický teror

Kde? V Pákistánu? Nikoli, tam šlo v případě Češky Terezy o devět kilogramů (!) heroinu. Tentokrát budu referovat o jednom děsivém případu z Ruska. Té mladé ženě je 25 let. Letos v dubnu se jí obrátil život vzhůru nohama. Vracela se z návštěvy Indie, bohužel s nutným přestupem v Moskvě. To se jí stalo osudným.

Jmenuje se Naama Isacharová, bydlí v Izraeli a má dvojí občanství – izraelské a americké (v USA se narodila). Její příběh zveřejnil v neděli (18/7) večer web listu Jerusalem Post.

Když v Moskvě nastoupila na svůj let do Tel Avivu, byla zadržena ruskou policií. Ta jí oznámila, že v jejím zapsaném zavazadle našla konopí. Naama řekla, že zavazadlo je opravdu její, nikoli ale nalezené konopí, o němž neví, jak se do zavazadla dostalo. (Tato původní informace není pravdivá, jak je uvedeno v AKTUALIZACI níže.)

Dodejme, že se jednalo o 9 (slovy devět) GRAMŮ konopí.

AKTUALIZACE Z 19/8/2019

Web Ynetnews v článku o případu z 19/8 uvedl, že Naama o devíti gramech marihuany, jak je droga označena, věděla. Prý je v zavazadle zapomněla. Server hovořil se sestřenicí zatčené Meital Lazarové a položil dotaz:

Oni říkají (v Rusku), že byly pašeračkou drog.

Meital odpověděla: Bylo to pro osobní použití. Ona nepopřela, že jsou její. Při vyšetřování ochotně spolupracuje.

Tolik upřesnění. S dovětkem, že devět gramů marihuany lze řešit jinak než způsobem, jaký předvádí Putinův režim.

Co se dělo dál? Neuvěřitelné věci.

Naama byla převezena z letiště do vězeňského zařízení v Moskvě, kde byla obviněna z držení konopí, což podle serveru obvykle znamená jednoměsíční dobu zadržení, pokutu a zákaz vstupu do země.

Tak ale její příběh nepokračoval.

Od té doby jí byla opakovaně prodloužena vazba a byla postupně vláčena do tří detenčních a vězeňských zařízení. Byly jí povolena pouze čtyři osobní návštěvy a dva telefonní hovory.

A co horšího: krátce před koncem prvního měsíce vazby prokurátor překvalifikoval obvinění z držení pro osobní potřebu na pašování drog, což je mnohem závažnější obvinění, kde hrozí trest odnětí svobody na tři až deset let. Naama je v současné době držena v ženské asi věznici hodinu a půl cesty od Moskvy.

Naamina sestra Liad serveru Jpost.com řekla, že obvinění z pašování drog je zcela absurdní vzhledem k tomu, že zavazadlo bylo přemístěno z jednoho letu na druhý, aniž by k němu Naama měla přístup. To je podle Liad jasný důkaz, že Naama neměla v úmyslu pašovat konopí do Ruska. Navíc se nepokusila opustit letiště; celou dobu čekání na spoj, asi čtyři hodiny, pobývala u odletové brány. Liad také připomněla, že devět gramu konopí je malé množství a že úřady v Izraeli nestíhají jednotlivce za držení 15 gramů konopí a méně, pokud je určeno pro osobní potřebu. (Pokud je to pravda, znamená to, že v Izraeli by jí nic nehrozilo.)

Svědectví Liad je hrůzné. Říká, že její sestra se „rozpadá“ (myšleno psychicky)

Svědectví Liad je hrůzné. Říká, že její sestra se „rozpadá“ (myšleno psychicky). „Je na dně. Bylo nám umožněno kontaktovat ji pouze přes skleněnou přepážku. Celou dobu plakala. Nachází se v „bodu zlomu“. Musíme ji odtamtud dostat. Nemluví rusky. Tam zase nikdo nemluví anglicky a stráže na ni řvou, když neví, co po ní chtějí. Nemůže s nikým mluvit. Nemá žádné informace. Nechápe, co se děje. Je v absolutní nejistotě. Jak může v těchto podmínkách mentálně přežít?“

Liad dále řekla, že ona a její matka Yaffa naléhají na Izrael a USA, aby se zapojily a bojovaly s ruskou vládou za propuštění Naamy, aby se mohla vrátit do Izraele. „Nemá zločineckou minulost,“ doplnila Liad. „Sloužila v izraelské armádě a byla vynikajícím vojákem v bojové jednotce. Chceme, aby její země bojovala za Naamu stejně , jako ona bojovala tři roky za ni.“

Yaffa Issacharová doplnila, že její dcera zoufale potřebuje pomoc. Poznamenala, že její právníci věří, že mají dostatečné důkazy prokazující, že Naama není pašerákem drog, ale vyjádřili opatrnost ohledně šancí, že bude osvobozena.

Asi vědí proč a s jakým režimem mají co do činění.

Malou nadějí je – snad – vyjádření mluvčího ruské ambasády v Izraeli, který podle serveru Jpost.com řekl: „Jsme si vědomi této záležitosti, jsme v kontaktu s izraelským velvyslanectvím v Moskvě a snažíme se tyto věci vyřešit.“

Zbývá doufat. V naději, že neveřejná diplomacie pracuje naplno.

Zdroj: lubomirstejskal.blog.idnes.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno