Zakázaná šalvěj a povolené konopí

[singlepic id=606 w=80 h=100 float=left]18. března čeká Michala Džugana z Ústí nad Labem soudní řízení za prodej šalvěje. V předvolání stojí, že se zmiňovaný dopustil podle paragrafu 188a zákona 167/98 Sb. (již neplatného předpisu) šíření toxikomanie. Pozoruhodné je, že šalvěj není na seznamu omamných a psychotropních látek Evropské unie, OSN ani České republiky.

„Léčivými látkami a substancemi, které mění vědomí, se zabývám již patnáct let. Smartshop 3shops_seeds jsem si otevřel nikoli s vidinou zisku, ale abych lidem nabídl alternativní způsoby léčby široké škály současných nemocí, otevřel jim oči a taky v rámci harm reduction (snižování rizik) v oblasti zneužívání drog nabídl bezpečnou náhradu na bázi legálních bylin,“ vypráví Michal Džugan.

„Nejdřív jsem mapoval dva měsíce terén – o jaké zboží by tady měli zákazníci zájem a jaké mi legislativa umožňuje nabídnout. Na základě své osobní iniciativy jsem se snažil o vyjádření výkonných orgánů (PČR), co vůbec mohu bez postihu nabízet a prodávat.“ Po předložení portfolia jeho budoucího sortimentu obdržel Michal Džugan vyjádření policie. Cituje doslova: „Už jste někdy v tomto státě viděl jasná pravidla?“

„Po nezamítavém stanovisku PČR jsem se tedy v dobré vůli pomáhat lidem rozhodl pokračovat. Zákazníci se dle mého průzkumu nejvíce ptali po konopných semenech, především pro léčbu rakoviny, kožních chorob (lupénka) a zmírnění artritických bolestí. Tito klienti představovali zhruba 80 % poptávky a otevřeně deklarovali své zdravotní obtíže. Kromě dalších bylin jsem vzal také vzorky šalvěje – pět sáčků sušených listů.“

Do svého sortimentu zařadil také látky spadající do skupiny entheogenů. Tyto látky nejsou zakázané a v Evropě se jejich prodej postupně rozvíjí. Jedná se především o látky na přírodní bázi, které jsou plně využitelné pro léčebné účely. „Konkrétně šalvěj má využití pro srdeční potíže, problémy psychického rázu, zkoumá se efekt pro léčbu rakoviny a dalších nemocí; celé spektrum využití by bylo na velmi dlouhé vyprávění,“ dodává majitel obchodu.

Asi po třech měsících od zahájení činnosti pana Džugana kontaktovala policie, že jeho počínání sleduje. „Už od začátku jsem se snažil navázat spolupráci s orgány, aby mi alespoň vysvětlili, co dělám nezákonného. Můj cíl není páchat trestnou činnost… Sám jsem kontaktoval adiktology, kteří mi dali za pravdu. Z jejich pohledu šalvěj není nebezpečná, dokonce po komunikaci s autorem odborného posudku RNDr. Jaroslavem Klánem, CSc. jsme se shodli, že šalvěj je látka nízké toxicity, která nevyvolává jakýkoliv návyk.”

Po necelém roce působení bylo panu Džuganovi doručeno předvolání k soudu za prodej šalvěje a šíření toxikomanie, o konopných semínkách předvolání mlčí. Je možné se tedy domnívat, že prodej konopných semen je dovolen a nejedná se ani o přestupek? Tento soudní případ nebude nakonec, jak se zdá, jen o šalvěji. Možná také rozhodne o budoucnosti smartshopů u nás. Třeba se dočkáme oficiálního potvrzení toho, že konopí, konopná semínka ani jiné drogy vlastně u nás nikomu nevadí.

V samotném policejním předvolání stojí, že šalvěj ani Salvinorin A nejsou na seznamu zakázaných látek podle úmluv OSN o kontrole drog, nejsou uvedeny mezi omamnými a psychotropními látkami zařazenými do příloh k zákonu č. 167/98 Sb. Hlavním argumentem předvolání je fakt, že Michal Džugan sváděl ke zneužívání látky jiné než alkoholu. Z tohoto vyjádření by se někdo mohl domnívat, že bude-li někdo někoho svádět kupříkladu k pití kávy, může být žalován za šíření toxikomanie. Nebo pokud někdo někomu nabídne cigaretu. A co filmy o drogách? A časopisy?

„Celá obžaloba je v principu stavěna na tom, že tyto látky negativně ovlivňují mysl. Podle mého názoru je to lež. Ty látky ovlivňují mysl velmi pozitivně. Tím, že rozšiřují vědomí, se přece nemůže jednat o nic negativního,” říká rozhořčený majitel obchodu.

Obžalovaný se přiznal, že má z líčení obavy, ale pevně si stojí za svým. „Já z toho očekávám podmínku, ale ani s tou se nechci smířit; tady nejde jenom o mě, jde o principy a lidská práva, které nám zaručuje listina základních práv a svobod. Já bojuji nejen za sebe, ale také za ty, co přijdou po mně, a také za samotnou šalvěj a ostatní bylinky. Tady zatím panuje přístup toho typu, že co neznáme, to zakážeme. Ale tak to nemůže být, nikdo z lidí si to nepřeje a zákazy nikdy nefungovaly. Už ten úplně první zákaz nefungoval, a to měl Bůh uhlídat jen dva…”

Výzva čtenářům Konoptika

„Tímto vyzývám všechny schopné právníky i všechny svobodné občany ochotné postavit se státu a jednou provždy napravit křivdy páchané na právech občanů. Všechny, kteří jsou schopni radou, finanční či jinou konkrétní pomocí přispět k vítězství nad zájmy jednotlivců a vyplenit zvůli nadnárodních farmaceutických koncernů a ohlupování normálních lidí. Mé obvinění není pouze můj problém: dnes odsoudí za přirozenost mne, zítra budou soudit vás.“

Kontakt: support@3shops.cz

Zdroj: www.konoptikum.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno