Zakladatelé Facebooku financují iniciativu za legalizaci marihuany

[singlepic id=639 w=100 h=80 float=left]Necelý měsíc před tím, než se v Kalifornii uskuteční referendum o uzákonění marihuany, věnovali mladí miliardáři Dustin Moskovitz a Sean Parker na podporu její legalizace v přepočtu celkem 2,6 milionu korun.

Mladí miliardáři si našli novou oblast sponzoringu. Spoluzakladatelé sociální sítě Facebook Dustin Moskovitz a Sean Parker poslali významný obnos iniciativě Prop 19, která se snaží prosadit legalizaci marihuany v americkém státě Kalifornie.

Šestadvacetiletý Moskovitz, jednička žebříčku mladých miliardářů časopisu Forbes, potvrdil, že do kampaně California Proposition 19 daroval 50 tisíc dolarů (zhruba 877 tisíc korun). Ještě štědřejší byl jeho kolega Sean Parker, který iniciativě poslal šek na 100 tisíc dolarů.

Oba tak učinili necelý měsíc před tím, než se v Kalifornii uskuteční referendum o uzákonění marihuany.

„Žádná jiná iniciativa tolik nevzpruží naši ekonomiku a nezlepší zdejší bezpečnostní situaci. Zároveň uleví přeplněným věznicím, v nichž jsou drženi nenásilní delikventi,“ zdůvodnil svůj krok Moskovitz. Podle dostupných statistik se nyní v kalifornských nápravných zařízeních nachází přes 1500 „marihuanových vězňů“.

Spoluzakladatelé největší sociální sítě na světě se zařadili do velmi úzké skupiny donátorů podporujících legalizaci marihuany. „O to štědřejší mladí boháči byli,“ zdůraznil Forbes.

Moskovitzův majetek letos Forbes odhadl na 1,4 miliardy dolarů (zhruba 24,6 miliardy korun). Většina jeho jmění přitom pochází z šesti procent akcií Facebooku, které mladý podnikatel drží.

Parker se do žebříčku prestižního magazínu zatím neprobojoval, ale analytici odhadují, že se do klubu nejbohatších lidí světa brzy dostane. První prezident Facebooku nyní drží 4 procenta akcií sociální sítě a hodnota jeho majetku se pohybuje okolo 920 milionů dolarů (16,2 miliardy korun).

Průkopníkem ve sponzoringu aktivistů, kteří chtějí docílit toho, aby lidé starší 21 let mohli pěstovat, držet a přepravovat marihuanu pro osobní potřebu, se stal Petr Lewis. Dnes již 72letý miliardář z žebříčku 400 nejbohatších lidí Forbesu byl v minulosti zatčen na Novém Zélandu za držení této lehké drogy.

Petr Lewis loni daroval částku 12 800 dolarů (zhruba 225 tisíc korun) zdravotnímu centru v Kretonu, kde se prostředky z konopí používají na léčebné účely. Sám miliardář údajně patří k dlouholetým konzumentům marihuany – ta prý zmírňuje jeho bolesti, kterými trpí po amputaci nohy.

Autorka: Lucie Hrdličková

Zdroj: hn.ihned. cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno