Zásadní změny v pěstování i léčbě

Zdroj: Archiv magazínu Konopí

Ve středu 2. června schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení návrh novely zákona o návykových látkách, který se dotýká technického a léčebného konopí. Přelomovou změnou je zvýšení limitu obsahu THC u technického konopí na 1 % oproti stávajícím 0,3 %. Co dalšího se kolem konopí změní?

Poslanci také odsouhlasili změny, které umožní soukromým subjektům v České republice pěstovat léčebné konopí a zrušit tak současný monopol jednoho pěstitele. Návrhy poslance Tomáše Vymazala (Piráti) například o povolení nebo alespoň větší dekriminalizaci samopěstování naopak Sněmovna neschválila nebo o nich ani nehlasovala.

Vyšší THC pro zemědělce a více medicinálních pěstitelů

Zvýšení limitu obsahu THC pro technické konopí ze současných 0,3 % na 1 % je dobrou zprávou pro zemědělce, kteří se již nebudou muset obávat, že se jejich legálně oseté pole stane vlivem počasí v očích státu výrobnou drog. Stejně tak schválili poslanci změnu posuzování konopných tinktur a extraktů do 1 % THC, které už nebudou považovány za návykovou látku.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal se snažil upozornit své kolegy ve Sněmovně na rozpor, který panuje při postihování pěstitelů konopí pro vlastní potřebu.

Přelomovou změnou je i schválený pozměňovací návrh, který nově umožňuje soukromým osobám získat licenci pro pěstování konopí určeného pro léčebné účely. Po nabytí licence, která je podmíněna zejména doložením postupů správné výrobní praxe, je tak možné léčebné konopí pěstovat, vyrábět z něj léčivé přípravky či distribuovat, a to za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku.

Rozpory ignorovány

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal se snažil upozornit své kolegy ve Sněmovně na rozpor, který panuje při postihování pěstitelů konopí pro vlastní potřebu.

Současnou právní situaci v Česku popsal takto: „Paradox podle mě spočívá v tom, že místo abych byl pokutován 15 tisíci korunami za pěstování jedné rostliny, tak Česká republika vynaloží třeba 100 tisíc korun na trestní řízení, ve kterém s trochou štěstí dostanu podmínku, s trochou neštěstí skončím na dva roky ve vězení, nebo možná také na osm, jak se děje v poslední době.“

Zatímco samotné neoprávněné pěstování je do pěti rostlin přestupek, zpracování (sklizení, sušení) je trestným činem i pro vlastní potřebu. Bohužel ani jeho názorná ukázka s ustřihnutím květu donesené slunečnice, která se tak stala další obětí boje proti konopí, ostatní poslance nepřesvědčila a ani možnost zrušit trestní postihy za samopěstování pár rostlin pro vlastní potřebu tak do znění novely neprošla.

Přelomovou změnou je i schválený pozměňovací návrh, který nově umožňuje soukromým osobám získat licenci pro pěstování konopí určeného pro léčebné účely.

Z Ministerstva zdravotnictví se ústy Adama Vojtěcha ozývaly již opakovaně vyvrácené argumenty: „Když si někdo pěstuje doma konopí, tak to neznamená, že si pěstuje léčebné konopí, pěstuje si něco, co vlastně neví, co v tom je, v té rostlině, co obsahuje, na rozdíl od léčebného konopí, kde je určitá jasná garance i té správné výrobní praxe, ale i samozřejmě ověření, že je to léčivá látka, která je předepsaná lékařem.“ Je podivuhodné, že ten samý stát, který perzekvuje pěstitele konopí mnohdy drakonickými tresty, má takovou obavu o kvalitu jimi pěstovaných rostlin.

Až na nový rok

Nyní se předlohou novely zákona budou zabývat senátoři. Na závěr nutno podotknout, že v případě schválení byla účinnost rozhodnutí v důsledku návrhu Věry Adámkové (ANO) odložena až na 1. leden 2022.

Zdroj: magazin-konopi.cz

POŠLI TO DÁL
Lukáš pracuje jako překladatel, novinář a editor. V rámci spolku Legalizace.cz monitoruje drogovou problematiku v médiích. Kromě toho se podílí na tvorbě tiskových zpráv, překladů a dalších psaných materiálů. Mimo spolku je šéfredaktorem a vydavatelem magazínu Konopí, píše pro magazín Legalizace a je autorem i překladatelem řady publikací a brožur o konopí.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno