Zátah na darknet. Policie zavřela dva z hlavních černých trhů se zbraněmi a drogami

Výsledek obrázku pro dark net legalizaceFBI ve spolupráci s Europolem vyřadila z provozu dvě ze tří největších stránek, přes které se po internetu prodávají na černém trhu zbraně či drogy. Americký ministr spravedlnosti označil vyšetřování, které vedlo k uzavření stránek AlphaBay a Hansa, za jedno z nejdůležitějších tohoto roku.

Prostřednictvím AlphaBay se prodávají především drogy, falešné osobní doklady a zbraně. Více než 200 tisíc lidí si přes tyto stránky koupilo desetitisíce ilegálních produktů, včetně tvrdých drog, které jim byly často doručeny jednoduše poštou. „Víme o několika Američanech, které zabily drogy z AlphaBay,“ uvedl americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Na vyšetřování se podílely policejní jednotky v několika zemích včetně USA, Německa, Francie, Británie, Thajska, Kanady a Litvy. Na samotné akci se podle agentury APA podílely kromě Europolu a amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) například také americká Agentura pro potírání narkotik (DEA).

„Možnosti obchodníků s drogami a dalších závažných kriminálníků na celém světě dnes utrpěly vážný zásah,“ řekl výkonný ředitel Europolu Rob Wainwright.

Zatýkalo se v Thajsku i v Německu

V souvislosti s uzavřením webů se také zatýkalo. Pátého července byl v Thajsku zadržen údajný správce AlphaBay 26letý Kanaďan Alexandre Cazes. Na akci spolupracovaly americké, kanadské a thajské úřady.Výsledek obrázku pro dark net legalizace

Infrastruktura marketu Hansa byla lokalizována v Nizozemsku. V Německu byli zadrženi dva jeho administrátoři a v Nizozemsku, Německu a Litvě byly zajištěny servery. Nizozemská policie kromě toho našla adresy desetitisíců zahraničních zákazníků.

Přes takzvaný darknet, obtížně přístupnou část internetu využívanou k nelegálním účelům, obchodoval se zbraněmi také muž, který dodal pistoli a munici útočníkovi z Mnichova.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

 

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno