Zhulenej jak lenochod: australská protidrogová kampaň je víc mimo než ti největší zhulenci

Výsledek obrázku pro reefer madness legalizace

Tahle kampaň má být sice odstrašující, ale lenochod zastupující na mraky zhuleného teenagera vyvolává spíš úsměv a chuť dát mu pětikorunu. Hlavní představitel/ka se přes noc stal/a virální hvězdou. Původní moralistická tendence australské vlády se však kamsi vykouřila.

okud jste někdy ‚aktivněji‘ kouřili marihuanu, pak se ve zhuleném lenochodovi tříprstém, který vydává zvuky jako Žvejk ze Star Wars, nejspíš uvidíte jak v zrcadle. Přesto vás tahle nápaditá kampaň od dalších pokusů pravděpodobně neodradí. Stejně jako mladé Australany, kteří si nejsou jistí, jestli si vláda dělá pr…ču, nebo ne.

Hlavními představiteli kampaně, jejímž mottem je „Na trávě (zhulení) jste horší“, jsou Delilah s modrou mašlí v bílých ponožkách, která není schopná napsat při školním testu ani řádku; Jason, který podává u večeře místo soli salát; a Dave, který neobstojí v konverzaci na party.

U posledně jmenovaného stojí za zmínku také to, že jeho ‚zorientovaní‘ kolegové drží v rukou červené kelímky – podle americkým filmů ze středoškolského prostředí je to jasný důkaz, že jejich obsahem je alkohol. Kampaň tedy mezi řádky sděluje, že alkohol škodí méně než marihuana.

Jakkoli je reklama k popukání, evidentně nefunguje, což daňové poplatníky Nového Jižního Walesu – australského spolkového státu, který leží na východě kontinentu – probírá z letargie. Vláda s touhle kampaní prostě ťala vedle. Teenageři z ní mají nepokrytou legraci a distancuje se od ní i Národní centrum pro informace a prevenci konopí (National Cannabis Prevention and Information Centre).

(Ne)povedená kampaň se záhy stala zdrojem parodií na internetu. Tohle video například jasně poukazuje na to, že salát je mnohem lepší volbou nežli sůl:

Lenochod tříprstý – hlavní hrdina kampaně – žije na severovýchodě Jižní Ameriky. Netečný a nenáročný savec prospí až 20 hodin denně a umí otočit hlavu o více než 180°. V jedné z nejzachovalejších částí povodí Amazonky žije v neklesajících počtech a zatím rozhodně není ohrožen vyhynutím.

 

Zdroj: g.cz, text: Radka Pružinová

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno