Zůstanou pěstitelé bez trestu? Zákony jsou někdy krátké a trestnou činnost nelze vždy prokázat

[singlepic id=164 w=90 h=90 float=left]Soudy a orgány činné v trestním řízení někdy zcela zbytečně zatěžuje práce s dokazováním trestné činnosti pěstitelů marihuany. Jejich práce a čas přichází vniveč, neboť podle judikátu Nejvyššího soudu samotné pěstování konopí nelze ztotožňovat s trestným činem nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Protože trestnou činnost někdy nelze prokázat, i když toto úsilí stojí čas i peníze, ozývají se hlasy, podle kterých by možná bylo i lepší marihuanu legalizovat nebo naopak zákony zpřísnit.

Příkladem je případ, kterým se ve středu zabýval severoplzeňský okresní soud. Dvaadvacetiletého Petra Mahdala z Lochousic obžalovala státní zástupkyně z toho, že svým kamarádům opakovaně dával a v několika případech i prodal marihuanu. Policie ve skleníku u něj na dvorku našla vedle okurek tři rostliny konopí. Mladíci, kterým měl Mahdal podle obžaloby drogu poskytnout, ale odmítli vypovídat s tím, že by si mohli výpovědí přivodit vlastní trestní stíhání. Pouze jeden z nich se nechal slyšet, že od Mahdala marihuanu neměl, přestože původně na policii vypovídal jinak, což bylo prý kvůli tomu, že se bál vězení. Soudce Ladislav Mrzena tak po více než dvou hodinách procesu zprostil Mahdala obžaloby.

„Nebyla prokázána trestná činnost. Žádný ze svědků nepotvrdil, že by rostliny byly určené k získání drogy, ani nebylo prokázáno, že by marihuanu pěstoval pro někoho jiného. Samotné pěstování konopí nelze zároveň ztotožňovat s pojmem výroba omamných a psychotropních látek. Rostliny nebyly zpracované ani ve fázi sušení, což už by se dalo považovat za trestný čin ve stadiu pokusu. A nebylo ani prokázáno, že by tak chtěl obžalovaný učinit,“ vysvětlil svůj rozsudek Mrzena.

Zůstanou pěstitelé bez trestu?

Právě on měl nedávno na svých bedrech rozhodnutí, co učinit s výbavou vietnamské pěstírny konopí, kterou policie odhalila v Horní Bříze. Nebylo ji totiž možné zabavit jako předměty, které sloužily k trestné činnosti. Ze stejného důvodu. Konopí ještě rostlo a nesušilo se.

I když se státní zástupkyně proti středečnímu Mrzenovu rozhodnutí odvolal, alespoň co se týkalo pěstování za účelem získání drogy, je pravděpodobné, že krajský soud Mrzenův verdikt potvrdí.

Celý proces měl tedy snad jen jediný efekt, budeme-li věřit tomu, co Mahdal sliboval. „Rozhodně mně tento zážitek stačil. Už žádné kytky pěstovat nebudu a řeknu všem známým, kteří pěstujou, aby to nedělali. Myslel jsem si, že tři kytky mi takové tahanice nikdy nemůžou způsobit,“ svěřil se mladík.

„Myslím si, že by zákony měly být přísnější. Rozhodně neuvěřím tomu, že to ti mladí pěstují na nějaké masti. Je jasné, že to kouří,“ reaguje Plzeňan Zdeněk Bláha na skutečnost, že samotné pěstování konopí není postižitelné. Naopak ale převážně mladší generace upozorňuje na zbytečnost celé justiční a policejní mašinérie.

„Nejlepší by bylo, kdyby byla marihuana legální. Stejně ji hulí a pěstuje kde kdo a jenom se vyhazují peníze za jejich stíhání. Když si někdo pěstuje pro vlastní potřebu nebo dá kámošům pár jointů, tak na tom nevidím nic špatného. Alkohol a tabák jsou škodlivější,“ tvrdí například Petr Vaněk.

Zdroj: Šárka Meissnerová, Plzeňský deník

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno